نام کتاب: افق­های نوین تغییرجنس خواهان

مؤلف: حسین رضا میرزایی

ناشر: آوای نور

چاپ: اول 1400

تعداد صفحه: 236

قیمت: 65000 تومان

معرفی کتاب:

یکی از بحث­های اجتماعی پر تنش جهان امروز، پدیدۀ تغییرجنس خواهی است. این پدیده یک اختلال در هویت جنسی است که در آن افراد به طور قطع و یقین باور دارند که جنسیت روانی آنها با جنس آناتومی آنها در تضاد است. از این رو، برای رهایی از زندان جسم و ملحق شدن به جنسیت دلخواه دست به عمل جراحی تغییر جنس می­زنند. اگرچه در گذشته موضوع تراجنسی­ها کم و بیش وجود داشته ولی اکنون با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، ابعاد جدیدتری فرا روی ما گشوده شده است.

کتابی که هم اکنون در دست شماست حاصل سال­ها پژوهش و مطالعات گسترده نگارنده است که با بیانی شیوا، سلیس و همه فهم و در عین حال علمی به نگارش درآمده است. به گواه صاحبنظران حرفه ­های یاورانه کتاب افق­های نوین تغییرجنس خواهان جامع­ترین کتاب در حوزه تراجنسی­هاست که نظیر آن در کتابخوانه­ها یافت نمی­ شود. لذا مطالعه این کتاب ارزشمند را به تمام درمانگران، روانپزشکان، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، مشاوران، حقوقدانان، خانواده­ ها و اهل کتاب و کتابخوانان توصیه می­ کنم. امیدوارم همانطور که من از نوشتن این کتاب لذت بردم، شما از خواندن آن نیز لذت ببرید.

بخشی از متن کتاب:

یکی از چالش برانگیزترین پدیده­ های اجتماعی در جهان امروز، حضور افرادی است که در دسته­ بندی کلیشه­ ای و سنتی مرد و زن نمی ­گنجند. این گروه تحت عناوین مختلفی همچون تراجنسی، تبدیل خواهی جنسی، تغییرجنس خواهی یا دگرجنس باوری نامگذاری می ­شوند. اکنون که تعداد این افراد هم کم نیست و در سال­ های اخیر آهنگ شیوع قابل ملاحظه­ ای داشته است. در حالی که بسیاری از مردم این پدیده را انحراف قلمداد می ­کنند، پزشکان با اتکا به قدرت مافیایی آن را بیماری می­دانند که باید درمان شود، در این میان رویکرد حرفه­ های یاورانه به این موضوع نگاه حمایتی و بازتوانی است که در نوع خود در خور توجه است.

ترنس سکشوال­ها از این طرز تلقی و دیدگاه­های بدوی گذشته است که آنها را تسخیر شدن توسط شیاطین و ارواح می­ دانستند. قرن 21 سرآغاز طرح این مفهوم بود که تغییرجنس خواهی پدیدۀ نوظهوری است که نیازمند درمان و مراقبت انسانی است.

ترنس­سکشوالیسم یک اختلال در هویت جنسی است که در آن فرد به طور قطع و یقین باور دارد که جنس روانی­شان با جنس آناتومی آنها در تضاد است. به عبارتی، ترنس­سکشوالیسم به یک ناسازگاری قابل توجه بین جنسیتی که فرد در طول زندگی تجربه می­ کند و جنسیتی که مختص به زمان تولد اوست اشاره دارد. این موضوع پدیده ­ای است که افراد مبتلا را دچار سردرگمی می­ کند و آنها را از پذیرش و ارائه مسئولیت­ها، حقوق و امتیازات اجتماعی محروم می­دارد چرا که جامعه اغلب از پذیرش آنها پرهیز می­ کند و همین موضوع سبب می­ شود که مسیر زندگی فرد دگرگون شود و مشکلات فراوانی را در زمینه ­های مختلف ایجاد کند؛ مشکلات روانشناختی ­ای همچون احساس یأس، اضطراب و افسردگی.

با وجود اینکه افراد دارای اختلال هویت جنسی بخشی از بدنۀ جامعه ما را تشکیل می­ دهند اما نه تنها برای مردم عادی بلکه برای جامعه علمی و دانشگاهی کشور نیز چندان نام آشنا و شناخته شده نیستند. از طرف دیگر افرادی که با این مقوله آشنایی دارند و هنر قلم زنی در این حوزه را دارند تابوی حرف زدن حول موضوع، آنها را دچار غفلت از این قشر آسیب پذیر نموده است.

کلیه حقوق مطالب این سایت متعلق به انتشارات آوای نور می باشد