نام کتاب: انسان‌شناسي اجتماعي و فرهنگي (مردم‌شناسي) / با تاكيد بر فرهنگ مردم ايران

تاليف: هدايت الله ستوده

با همکاری: محمود رنجبر

ناشر: ندای آریانا

چاپ: دوم 1399

تعداد صفحه: 248

قیمت: 51000 تومان

معرفی کتاب:

دنیایی که انسان در آن زندگی می­کند، رویدادهای بی­شماری را به خود دیده است. این رویدادها او را وا­می­دارد تا دربارۀ آنها بیندیشد و برای شناخت و تبیین آنها بکوشد.

انسان­ شناسی یکی از گسترده ­ترین و جذاب­ترین حوزه­ های علمی علوم انسانی است؛ زیرا هم جنبه ­های زیستی (انسان­شناسی زیستی) و هم جنبه ­های اجتماعی و فرهنگی (انسان­شناسی اجتماعی و فرهنگی یا مردم ­شناسی) زندگی انسان را مورد مطالعه قرار می­دهد

درواقع، یکی از بحث­هایی که همواره برای ما انسان­ها مطرح است، یافتن پاسخ­هایی به این پرسش­ها است که از کجا آمده ­ایم، آمدنمان برای چه بوده و به کجا می­رویم؟

برای یافتن این پرسش­ها، انسان­ها در سراسر تاریخ زندگی خود، به افسانه­ ها، اسطوره ها، فرهنگ عامه (فولکلور) روی آورده ­اند و حتی بیشتر از تجربه ­های حاصل از مشاهده­ های دقیق خود، به آنها اقبال نشان داده ­اند.

این کتاب از دو بخش، هر بخش شامل شش فصل تنظیم شده است، بخش اول شامل: تعاریف، دبستان­ها و نظریه ها، ارتباط انسان­ شناسی با دیگر علوم اجتماعی و روش تحقیق می ­باشد، بخش دوم شامل: فولکلور (فرهنگ عامه)، خانواده و نظام خویشاوندی، انسان­ شناسی دینی، اسطوره ­ها و مناسک و نیز انسان­شناسی، اقتصادی، سیاسی و حقوقی سامان یافته است.

کلیه حقوق مطالب این سایت متعلق به انتشارات آوای نور می باشد