نام کتاب: خانواده درمانی (طرح­های درمانی گام به گام)

تالیف: فرانک داتیلیو – آرتور جانگسما – شان دیویس

ترجمه: دکتر فرهاد اصغری – دکتر عباس صادقی – دکتر خالد اصلانی

ویراستار: دکتر علی صیادی

چاپ: پنجم 1400

تعداد صفحه: 368

قیمت: 110000 تومان

معرفی کتاب:

این کتاب یک منبع جامع است از کلیۀ درمانهای شناخته شده و شاهدمدار در حوزۀ خانواده درمانی و نیز درمانهایی که توسط درمانگران و مشاوران و روانشناسان در عمل به کار گرفته شده و بسیار اثربخش می­باشند. در واقع این کتاب نقشۀ دقیق درمان مشکلات متنوع خانواده، به شکل عینی و رفتاری است.

درباره این کتاب

خانواده درمانی ، یک گروه درمانی است که در آن زمان حال مشترک و آینده مشترک وجود دارد. اعضاء باید در پایان جلسات یادگرفته های خود را برای محیط طبیعی خود اجرا کنند. در خانواده درمانی تلاش درمانگر برای حل یک مشکل واحد و بالا بردن حفظ وحدت و همبستگی می باشد که درنهایت خانواده تبدیل به خانواده ای طبیعی در محیطی سالم گردد.اعضاء خانواده معمولا یک نفر از اعضاء را مسبب مشکلاتشان می دانند، اما این اشتباه است که تنها یک نفر را مقصر بدانیم زیرا همه افراد به نوعی نقش دارند و در واقع کل سیستم بیمار است ، و آن هم بدلیل ارتباطات نادرستی که بین اعضاء صورت گرفته است. در واقع خانواده می خواهد به هر شکلی که هست تعادلش را حفظ کندحال اگر بخواهیم تعریفی ساده از خانواده داشته باشیم می توان گفت : خانواده، متشکل از تعدادی از افراد که دارای خویشاوندی هستند و ارتباط عاطفی با هم دارند و در یک منزل زندگی می کنند. یا گروهی متشکل از دو یا چند نفر که از طریق ازدواج، تولد و یا فرزند خواندگی با هم دیگر مرتبط شده اند.

خانواده را به دو نوع تقسیم میکنند ؛

خانواده هسته ای ( سنتی)، که شامل زن، شوهر، فرزند(فرزندان) می باشد و فعالیت اقتصادی معمولاً بر عهده مرد ( شوهر) خانواده است و او مسؤل است.

خانواده غیر هسته ای ( غیرسنتی)، که غیر از مرد هر عضوی می تواند مسؤل فعالیت اقتصادی خانواده باشد. و تعداد افراد در این نوع متفاوت است می تواند کم یا زیاد باشد.

مباحث خانواده درمانی

عدم تعادل در کار-خانواده

تعاریض های والد-نوجوان

مسائل مربوط به فرزند خواندگی

سو مصرف الکل

مدیریت خشم

اضطراب

سرزنش

مشکلات خانواده مرکب

تعارض های والد- کودک

ارتباط

رفتارهای افراطی

مرگ کودک

مرک یک والد

و…

کلیه حقوق مطالب این سایت متعلق به انتشارات آوای نور می باشد