نام کتاب: درمان شناختی _ رفتاری مدرسه محور /اضطراب کودکان: بچه های سرحال

(راهنمای درمانگر)

تألیف: رونالد رپی و همکاران

مترجم: زهرا توانا

انتشارات: آوای نور

چاپ: اول 1400

تعداد صفحه: 120

قیمت: 42000تومان

معرفی کتاب:

هدف از ترجمه این مجموعه سه جلدی، در اختیار گذاردن یک برنامه درمانی مدرسه محور برای درمان اضطراب کودکان از طریق ارائه اطلاعات منسجم و تکالیف و تمرین های مدون بوده است. آنچه در این مجموعه سه جلدی-که شامل کتاب راهنمای درمانگر، کتاب کار کودک و کتاب کار والدین است- مطرح گردیده، درمانگر را قادر می سازد تا فرآیند درمان اضطراب کودکان به همراه درگیر کردن والدین و یا دیگر بزرگسالان را در این روند درمانی، به صورت دقیق و مرحله به مرحله در اختیار داشته باشد.

برنامه شناختی- رفتاری مدرسه محور کودکان سرحال که در این کتاب ارائه شده است، برای پایه های اول تا ششم دبستان مناسب می باشد. این برنامه، یک مداخله شناختی-رفتاری حداقل هشت جلسه ای برای درمان اختلالات اضطرابی کودکان در محیط مدرسه است. مؤلفه ای اصلی این برنامه شامل آموزش روانی، بازسازی شناختی، مواجهه تدریجی و ممانعت از پاسخ می باشد.

هر کدام از جلسات درمان حدود یک ساعت طول می کشد و در ساعات مدرسه به صورت گروهی اجرا می گردد. دو جلسه گروهی برای والدین، به منظور آموزش مفاهیم اصلی برنامه درنظر گرفته شده که طی آن والدین تشویق می شوند برای مدیریت اضطراب خودشان و کمک به درمان اضطراب کودکشان از آن بهره برداری نمایند. در این برنامه برای کمک به کودکان، نسخه خلاصه شده ای نیز در اختیار معلمان قرار می گیرد تا در صورت لزوم بتوانند پاسخگوی دانش آموزان باشند.

بخشی از متن کتاب:

امروزه اختلالات اضطرابی از جمله شایع ترین تشخیص های گزارش شده در مطالعات همه گیر شناسی اختلالات کودکان و نوجوانان هستند. کودکان با اختلالات اضطرابی، همواره در معرض قربانی شدن و نادیده گرفته شدن از طرف همسالان قرار دارند؛ و همچنین آنها با آسیب قابل توجهی در عملکرد و افت تحصیلی روبرو هستند، که این امر می تواند عامل خطر جدی برای ایجاد افسردگی، اختلال خواب و مسائلی مانند سوء مصرف مواد در آینده فرد شود. بخش عمده ای از اختلالات اضطرابی دوره کودکی، در بزرگسالی هم به صورت مزمن ادامه می یابند و این موضوع لزوم پیگیری و درمان این اختلالات را در دوره کودکی خاطرنشان می سازد؛ اما به دلیل هزینه بر بودن درمان های انفرادی و استفاده از کلینیک های درمانی، عده ای از کودکان بی بهره از درمان به بزرگسالی می رسند؛ در اینجاست که مدارس می توانند به عنوان محل نویدبخشی برای ارائه خدمات سلامت روان به کودکان پا به عرصه گذارند.

درمان مدرسه محور خصوصاً زمانی که در بین انواع خدمات آموزشی و مشاوره ای ارائه گردد، باعث افزایش نگرش مثبت برای دریافت خدمات مرتبط با سلامت روان در بین کودکان خواهد شد؛ بنا بر این دسترسی به درمان در مدارس می تواند مراقبت سلامت روانی را عادی سازی کرده و احتمال دریافت درمان توسط دانش آموزان نیازمند را افزایش دهد.

کلیه حقوق مطالب این سایت متعلق به انتشارات آوای نور می باشد