نام کتاب: برنامه درسی آموزش بزرگسالان  (طراحی فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر)

گردآوری و ترجمه: غلامرضا یادگارزاده

ناشر: انتشارات آوای نور

چاپ: دوم 1401- ویرایش دوم

تعداد صفحه: 288

 قیمت: 140000 تومان

معرفی کتاب:

کتاب حاضر با هدف فراهم کردن یک منبع اولیه برای درس «برنامه ریزی درسی در آموزش بزرگسالان» در دوره «کارشناسی ارشد» گردآوری و ترجمه شده است.

کتاب از چهار گفتار مجزا تشکیل شده که دو گفتار مقاله هایی هستند که از دایره المعارف برنامه درسی (2010) انتخاب و ترجمه شده اند. این دو مقاله به موضوع های آندراگوژی و برنامه های درسی در آموزش بزرگسالان می پردازند.

دو گفتار بعدی از گزارش های مربوط به آموزش بزرگسالان انتخاب شده اند که بیشتر فرایند یادگیری افراد بزرگسال و چگونگی طراحی، اجرا و ارزشیابی برنامه های درسی آموزش بزرگسالان را مورد بحث قرار می دهند.

مخاطب اصلی کتاب دانشجویان رشته برنامه ریزی درسی هستند؛ اما سایر دانشجویان علوم تربیتی و همچنین استادان و پژوهشگران علاقه مند به بحث آموزش نیز می توانند از گفتارهای گردآوری شده در این کتاب استفاده کنند.

بخشی از مقدمه کتاب:

کتاب حاضر از پنج گفتار مجزا تشکیل شده است. اولین گفتار به مفهوم برنامه درسی می‎پردازد؛ این گفتار مقاله ای نسبتاً طولانی تألیف فیلیپ جکسون است که برنامه درسی را از سه منظر مسائل مربوط به تعریف، مسائل مربوط به دیدگاه ‎ها در خصوص برنامه درسی و مسائل حرفه ای مورد بررسی و تحلیل قرار داده است. دومین گفتار در خصوص مفهوم  “آندراگوژی” است که از دایره‏ المعارف برنامه درسی (2010) انتخاب شده و به تحلیل این مفهوم پرداخته است. سومین گفتار گزارشی است که توسط مدرسه سلامت عمومی دانشگاه واشنگتن و با عنوان “یادگیری اثربخش بزرگسالان” و با هدف ارائه رهنمودهایی برای کسانی که درگیر آموزش بزرگسالان هستند تدوین و منتشر شده است و کلیاتی در مورد یادگیری بزرگسالان را مورد بحث قرار داده است. چهارمین گفتار مقاله‌ای است که در دایره‌المعارف برنامه درسی (2010) و با عنوان “برنامه درسی در آموزش بزرگسالان” منتشر شده است و تحلیلی بر ارتباط برنامه درسی با آموزش بزرگسالان است. پنجمین گفتار تحت عنوان “تدوین برنامه درسی: یک مدل در حال تکامل برای سوادآموزی بزرگسالان و آموزش اعداد” توسط آژانس ملی سواد بزرگسالان[1] ایرلند منتشر شده است. این راهنما به تشریح یک مدل در حال تکامل برای برنامه‌ریزی درسی در آموزش بزرگسالان می‌پردازد. مدل ارائه شده به تشریح فرایند طراحی و تدوین یک برنامه درسی برای بزرگسالان به صورت گام به گام می‌پردازد.

[1] . The National Adult Literacy Agency (NALA)

سایر آثار مؤلف/ مترجم در انتشارات آوای نور: 

بازیگوشی (هنر تدریس در فضای مجازی به صورت واقعی)/ ترجمه غلامرضا یادگارزاده

برنامه درسی آموزش بزرگسالان/ ترجمه غلامرضا یادگارزاده

برنامه درسی مرتبط در آموزش عالی/ ترجمه دکتر غلامرضا یادگارزاده

تدریس در دوران کرونا/ ترجمه غلامرضا یادگارزاده

سخنرانی برای تدریس و یادگیری بهتر/ ترجمه غلامرضا یادگارزراده

کلیه حقوق مطالب این سایت متعلق به انتشارات آوای نور می باشد