نام کتاب: بهداشت روانی خانواده (برگرفته از دیدگاه­های روان­شناسی و اسلام با رویکرد فرهنگ ایرانی)

تالیف: دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی- طاهره سادات رضایی

چاپ: چهارم 1399

تعداد صفحه: 200

قیمت: 44000 تومان

معرفی کتاب:

کتاب مذکور از عناوین و موضوعات درسی رشته مطالعات خانواده در مقطع کارشناسی می باشد ولی در عین حال قدرت کاربرد در مقاطع بالاتر و سایر رشته‌های دانشگاهی (روانشناسی، مشاوره، علوم تربیتی و . . .) را نیز داراست چون تلاش شد تا دیدگاهی تقریبا یکپارچه نسبت به بهداشت و سلامت خانواده ارایه دهد.

بخشی از متن کتاب: 

کتاب بهداشت روانی خانواده با این نگاه در 9 فصل تحت عناوینی همچون ازدواج، نشاط و سرزندگی، بخشش، زیر منظومه‌ها‌ی خانواده، ارتباط موثر، صله رحم، معنویت، تربیت دینی و… به رشته تحریر در آمده است تا عملکرد خانواده‌ی دارای بهداشت روانی را به خوبی نمایان سازد و اینکه نشان دهد سلامت در بعد اجتماعی نیز همانند شکل انفرادی قابلیت بروز دارد. کتاب مذکور از عناوین و موضوعات درسی رشته مطالعات خانواده در مقطع کارشناسی می‌باشد ولی در عین حال قدرت کاربرد در مقاطع بالاتر و سایر رشته‌های دانشگاهی (روانشناسی، مشاوره، علوم تربیتی و…) را نیز داراست چون تلاش شد تا دیدگاهی تقریبا یکپارچه نسبت به بهداشت و سلامت خانواده ارایه دهد.

بهداشت روان واژه‌ایی است که در بسیاری از موارد بیماری و اختلال را به اذهان نزدیک می‌سازد ولی در واقع معنای صوری و واقعی آن همان سلامت جسم و روان در ابعاد فردی و اجتماعی است. با این وصف انسان سالم و خانواده متعادل، کسی است که بتواند بین انتظارات و توان خود، تعادل پایدار و پویایی برقرار نماید. امروزه در رشته‌های تخصصی گوناگون بهداشت روانی، مفهوم کنار آمدن، به منزله معیار بهداشت روانی مثبت و سالم در نظر گرفته شده است که بر این اساس مولفه‌های زیر از عناصر بهداشت روان می‌باشند و چنانچه در هریک از اعضای خانواده نمایان شود آن خانواده دارای بهداشت روان می‌باشد: – نگرش مثبت به خود و خانواده – میزان رشد و نمو یا خود شکوفایی و تکامل اعضای خانواده – عملکرد یکپارچه روانی در سطوح مختلف – خودمختاری یا استقلال شخصی اعضا – درک صحیح از واقعیت و تسلط بر محیط و خود را قربانی محیط نشناختن، تعامل با دیگران، دسترسی به منابع موجود، گذر از مراحل مختلف رشد به طور موفقیت آمیز، بروز مناسب هیجانات که افراد خانواده بتوانند هیجانات خود را شناسایی کنند و آن احساسات را به طور مناسب بروز دهند. در غیر اینصورت، بهداشت روانی خود و دیگران را در معرض آسیب قرار خواهند داد.

سایر آثار مؤلف/ مترجم در انتشارات آوای نور:

بهداشت روانی خانواده / تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی، طاهره سادات رضایی

مهارتهای قبل از ازدواج و رضامندی بعد از ازدواج / تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی

آسیب های روانی خانواده / تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی

دیدگاه های نظری خیانت زناشویی و بهبود روابط / تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی

روان درمانی درعمل (مطالعه موردی خانواده ها) / تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی، طاهره سادات رضایی

آسیب های اجتماعی نوپدید/ تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی

خوش بینی و درمان (مطالعه کیفی زنان مبتلا به سرطان پستان) / تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی

روانشناسی زن و خانواده / تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی

جامعه، حنسیت و بزه دیدگی کودکان / ترجمه دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی

موانع رضایتمندی زناشویی (نقشهای جنسیتی و بهوشیاری)/تألیف دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی

کلیه حقوق مطالب این سایت متعلق به انتشارات آوای نور می باشد